Quantcast
Channel: 7guru
Viewing all 2570 articles
Browse latest View live

Eksperti: Jaunā paaudze jāizglīto par kvalitatīvu žurnālistiku

$
0
0

Lai jaunā paaudze būtu mediju auditorija un spētu atšķirt kvalitatīvu žurnālistiku no izklaides, ir vērts apsvērt mediju kursa ieviešanu skolās, pie šāda secinājuma nonāca eksperti ziņu aģentūras LETA sadarbības partneriem rīkotajā diskusijā par televīzijas nākotni.

Ziņu portāla "Delfi" galvenais redaktors Ingus Bērziņš norādīja, ka lielākā cīņa pašlaik ir par auditoriju, nevis samaksu, tāpēc komercsektorā, kā redzams portālos "tvnet.lv", "apollo.lv", arī laikrakstu portālu versijās, jau izzūd un izzudīs sabiedrības konservatīvā izpratne starp izklaidi un kvalitatīvu žurnālistiku.

I. Bērziņš uzsvēra: "Imidža nolūkā, konservatīvāku reklāmdevēju dēļ, kuri saka, ka publiku vajag, bet ne ar visiem līdzekļiem, izliksies, ka saturs it kā ir atsevišķi. Tas vēl kādu laiku notiks, bet pakāpeniski izzudīs starpība starp brutālu izklaidi un informatīvu saturu, par ko liecina arī dati pētījumā par "TV3" popularitāti".

"Šeit klātesošie saprot, ka jautājumā par kvalitāti ir liels risks, un mūsu atbildība ir, cik tālu mēs iesim. Ja desmitgadīgie uzskata, ka žurnālistika ir saturs, kas ir portālā "spoki.lv", ka tas ir veids, kā patērēt pasaulē notiekošo, tur uzzinot, kas ir noticis ar kādu slavenību, ar Obamu un citiem, tad rodas jautājums, kā noturēt to latiņu, lai mēs noturētu sabiedrības izpratni par to, kas ir kvalitatīva žurnālistika," sacīja I. Bērziņš.

Latvijas Televīzijas (LTV) prokūrists Gints Miķelsons norādīja, ka Igaunijā jau pirmajās klasēs bērniem māca programmēšanu, varbūt Latvijā skolās vajag ieviest mediju kursu.

Starptautiskā mediju koncerna "Modern Times Group" (MTG) Kanālu vadītāja Latvijā Baiba Zūzena norādīja, ka dažbrīd ir grūti atšķirt izklaidi no kvalitatīvas žurnālistikas, tāpēc ir jādomā, kā vieglāk pasniegt sabiedrībai aktuālas tēmas.

Kā piemēru Zūzena minēja ziņu diktoru izskatu, kas ir mainījies visā pasaulē - viņiem vairs nav kaklasaites, ārējais tēls ir kļuvis vieglāks.

I. Bērziņš uzsvēra, ka nevēlas dot nepareizu signālu par kvalitātes jautājumu. "Nav tā, ka tikai izklaide un dzeltenais saturs ir nepieciešams publikai. Žurnālistikā tas vienmēr būs jautājums par balansu starp izklaidējošo un sociāli atbildīgo. Ne velti pēdējā laika lasītākais raksts "Delfi" bija par kļūdu "Pievienotās vērtības nodokļa likumā", kuras dēļ visi čeki bija nederīgi. Ja sabiedrībai ir interese un kaut kas ir nepieciešams, tad viņi to meklēs," tā I. Bērziņš.

Eksperti nonāca pie secinājuma, ka, ja jau visiem galvā rodas vienas un tās pašas idejas, tad varbūt mediju organizācijām ir jāiet pie izglītības ministra Roberta Ķīļa ar ideju par mediju mācību skolās, jo uz spēles ir likts, vai nākamā paaudze būs esošo mediju auditorija.


Latvijas Banka: Latvija nemaksās par Grieķijas parādiem!

$
0
0

Latvija nemaksās par Grieķijas parādiem, Latvijas Bankas mājaslapā publicētā rakstā norāda ekonomiste Aleksandra Bambale.

Sabiedrībā pakāpeniski iesakņojas pārliecība par to, ka Latvija, solidarizējoties ar eirozonu, būs spiesta uz saviem pleciem iznest Grieķijas savulaik pieļautās ekonomiskās vaļības un apmaksāt Grieķijas valdības tēriņus, secina ekonomiste.

Viņa atzīst, ka 2012.gada sākumā, kad Grieķijas valdības parāds bija pārsniedzis 350 miljardus eiro (245 miljardus latu), Grieķijas valdības, Starptautiskā Valūtas fonda (SVF), eirozonas valstu un investoru diskusijas par Grieķijas parāda privātiem investoriem restrukturizāciju tiešām vainagojās ar parāda daļas norakstīšanu. Vienošanās paredzēja norakstīt 53,5% no Grieķijas parādiem privātajiem investoriem, līdz ar to kopējais parāda līmenis saruka par 107 miljardiem eiro (74,9 miljardiem latu).

Ekonomiste atzīmē, ka Grieķijas parāda daļējā norakstīšana skāra tikai privāto investoru līdzekļus. "Grieķijas parādsaistības pret eirozonas dalībvalstīm, SVF un Eiropas Centrālo banku kopumā joprojām veido ap 200 miljardiem eiro (140 miljardiem latu). Nenoliedzami, šīs institūcijas ir spērušas platu soli pretī Grieķijas valdībai, lai paātrinātu Grieķijas atkopšanos un sekmētu tās konkurētspēju: Grieķijas aizdevuma procentu likmes ir būtiski samazinātas, aizdevuma atmaksas termiņš daļai no parāda pagarināts līdz pat 30 gadiem, starptautiskie aizdevēji palīdz izstrādāt reformu programmas utt. Tomēr aizvien neviena no šīm iniciatīvām neparedz Grieķijas valdības parāda norakstīšanu," skaidro Latvijas Bankas pārstāve.

Viņa uzsver, ka valdību parādi starptautiskajām institūcijām vai citu valstu valdībām netiek atlaisti. Tie ir jāatmaksā, pat iestājoties valsts maksātnespējai. Vienīgais izņēmums ir ekonomiski spēcīgāko valstu jeb tā saucamā Parīzes kluba dalībnieču aktivitātes atsevišķu īpaši nabadzīgo valstu, pārsvarā Āfrikas reģionā, parādu norakstīšanā, lai kaut nedaudz mazinātu nabadzību vai palīdzētu šīm valstīm atkopties pēc kara konfliktiem un dabas katastrofām. Neviena no ES dalībvalstīm nevar nokļūt šādu valstu kategorijā pārredzamā nākotnē, norāda eksperte.

Kā akcentē Bambale, nepamatots ir mīts par to, ka Latvijas iedzīvotāji būs spiesti apmaksāt "grieķu dzīres" - Grieķijas parādus. Eirozonas lēmumos par aizdevumiem Grieķijai Latvija nepiedalījās, un nav nekāda juridiskā pamatojuma mūsu valsti iesaistīt esošo aizdevumu nodrošināšanā. Finansējums šiem aizdevumiem tika apstiprināts un tiks apkalpots bez Latvijas līdzdalības.

Kopš 2010.gada Grieķijai ir piešķirtas divas starptautiskā aizdevuma programmas. Abu aizdevumu "mugurkaulu" veido ekonomikas stabilizācijas programma un Grieķijas valdības apņemšanās īstenot skarbas reformas. Novērtējot līdz šim paveikto, aug cerība, ka ar saņemtā finansējuma atbalstu valstij izdosies pakāpeniski samazināt savu parāda līmeni un "nostāties uz kājām", uzskata ekonomiste.

Pirmo aizdevuma programmu veidoja divpusēji eirozonas dalībvalstu aizdevumi 52,9 miljardu eiro (37 miljardu latu) apmērā. Tie bija katras atsevišķas valsts aizdevumi Grieķijas valdībai, programma jau ir slēgta, un jaunās dalībvalstis, piemēram, Igaunija, kas eirozonai pievienojās vēlāk, tajā vairs nevar tikt iesaistītas. Tātad arī Latvijai šajā programmā nebūs jāiesaistās.

Otro Grieķijas aizdevuma programmu piešķīra no īpaša uz laiku izveidotā fonda - Eiropas Finanšu stabilitātes instrumenta (EFSI). Fonda piešķirto aizdevumu nevis finansē, bet garantē eirozonas valstis. Finansējuma apjoms Grieķijai ir 144,7 miljardi eiro (101,3 miljardi latu), no kuriem valstij jau ir izsniegti 108,3 miljardi eiro (75,8 miljardi latu).

Ekonomiste uzsver, ka šis fonds bija izveidots kā pagaidu risinājums un kopš 2012.gada rudens EFSI vairs nevar izsniegt aizdevumus jaunās programmās. Šis instruments turpmāk apkalpos tikai Grieķijai, Portugālei un Īrijai apsolītos aizdevumus līdz to pilnīgai atmaksai. Par EFSI aizdevumu piešķiršanu un aizdevuma nosacījumiem lēma valstis, kuras tobrīd atradās eirozonā. "Latvija šajā procesā nepiedalījās, un, ņemot vērā, ka šis fonds savu mērķi jau ir izpildījis, mēs nevaram tikt iesaistīti tā finansējuma nodrošināšanā," norāda Bambale.

Turpmāk atbalstu nodrošinās pastāvīgs krīzes risināšanas mehānisms - Eiropas stabilizācijas mehānisms (ESM). Iestājoties eirozonā, arī Latvija kļūs par ESM "akcionāru".

Viņa skaidro, ka pēc būtības ESM ir apdrošināšanas polise, kurā eirozonas valstis piedalās kā akcionāri, nepieciešamības gadījumā saņemot finanšu atbalstu. ESM aizdevuma programmas nosacījumi ir gana stingri, tie paredz arī privāto investoru līdzdalību parādu restrukturizācijā. ESM aizdevumiem būs priekšrocību statuss attiecībā pret pārējiem kreditoriem, izņemot SVF, tātad īpašs statuss parādu atmaksai, uzsver ekonomiste.

Viņa atzīst, ka sabiedrībā arī par ESM un tā iespējamo kapitāla palielināšanu eksistē daudz mītu. Tomēr, lai pieņemtu lēmumu par ESM darbības pamatprincipu maiņu, piemēram, izmaiņām kapitālā un akciju struktūrā, būtu nepieciešams visu eirozonas valstu finanšu ministru, tostarp potenciāli arī Latvijas, vienprātīgs lēmums.

Kā ziņots, Latvijas valdības mērķis ir pievienoties eirozonai no 2014.gada. Saeima vakar galīgajā lasījumā pieņēma eiro ieviešanas likumu, kas regulēs lata un eiro vienlaicīgas apgrozības periodu, abu valūtu paralēlās atspoguļošanas periodu, skaidrās naudas nomaiņu pret eiro un citus jautājumus.

Ko sagaidīt no tvitera aplikācijas "Vine"?

$
0
0

Mikroblogošanas tīkls tviteris prezentējis aplikāciju "Vine", kas ļaus tā lietotājiem ierakstīt 6 sekunžu garus videoklipus. Kamēr tvitera vadība jau cīnās ar pirmajiem jaunās aplikācijas radītajiem skandāliem, sociālo mediju eksperte norāda, ka, lai arī aplikācijai esot ne mazums trūkumu, tai esot potenciāls kļūt ļoti populārai tvitera lietotāju vidū.

Tviteris video formātā?

2012. gada oktobrī liels sociālais medijs nopirka mazu, trīs cilvēku veidotu iesācējuzņēmumu. Toreiz serviss vēl nebija palaists tautās, bet solīja "vislabāko veidu kā tvert un dalīties ar video uz iPhone."

Pēc 3 mēnešiem - pirms nedēļas, 24. janvārī - tviteris šo servisu prezentēja. Tā nosaukums ir "Vine" (vine.co) un "līdzīgi tvītiem, "Vine" video īsums iedvesmo radošumam."

"Vine" ir aplikācija, kas ļauj ierakstīt video uz viedtālruņa (pašlaik gan tikai uz iPhone, bet tviteris sola pieejamību arī uz citām platformām) un dalīties ar to sociālajos tīklos. Taču "Facebook" ātri vien liedza "Vine" piekļuvi savam API, kas sekojoši liedz iespēju ar ierakstītajiem video dalīties "zilajā portālā". Tomēr šajā mazvideo koncepcijā ir arī inovitāte - video ir 6 sekunžu gari un tie viens otram seko cilpā. Toties video nav iespējams importēt no esošās atmiņas, kā arī tos nav iespējams rediģēt pēc uzņemšanas.

Tomēr jau nedēļu pēc servisa prezentācijas tas ir sastapies ar skandālu. "Vine" "Redaktora izvēlē", kur tiek izvēlēti labākie un/vai skaistākie klipi, bija sastopams pornogrāfiska satura materiāls. Tvitera pārstāvji atvainojās saviem lietotājiem, noveļot vainu uz "cilvēcisku kļūdu." Tomēr jāatzīmē, ka šādu materiālu izvietošana šobrīd nav pret tvitera lietošanas noteikumiem. Pēc publiskās kritikas, kuru saņēma serviss, tas ir sācis slēpt un/vai dzēst šādus mazvideo, bloķējot meklēšanas rezultātus tādām mirkļbirkām kā #porn un #boobs.

Tikmēr Latvijā serviss jau ir ieguvis pirmos lietotājus, kuri ar saviem viedtālruņu palīdzību dalījušies piedzīvotajā. Šeit daži no tiem:

"Vine" iespējas ir neierobežotas

"Jāteic, ka jau no paša sākuma pret "Vine" esmu bijusi noskaņota diezgan skeptiski," par jauno aplikāciju teic digitālās aģentūras "Click" projektu vadītāja Laura Lasmane. Kā iespējamos klupšanas akmeņus speciāliste min to, ka "Vine" nav integrēts tviterī, bet darbojas kā atsevišķs serviss – kā arī to, ka saturs ir radāms tikai aplikācijas iekšienē un materiāli, kas jau radīti, nav importējami. "Tas nozīmē, ka tiks radīts ļoti daudz nekvalitatīvu video, lielākajai daļai no kuriem nebūs arī nekādas saturiskas vērtības," skaidro L. Lasmane.

Kā vēl vienu mīnusu L. Lasmane uzsver daudzās tehniskās kļūmes aplikācijas pastāvēšanas sākumā. Šī problēma gan tiekot risināta.

Tomēr ne viss ir tik drūmi, saka speciāliste: "Neskatoties uz visu augstākminēto, pēc atsauksmēm ir radies iespaids, ka tvitera lietotājiem „Vine” ļoti patīk. Tāpēc varbūt to nevajadzētu „norakstīt” priekšlaikus. Jācer, ka pirmā brīža sajūsma nenoplaks un serviss tiks uzlabots, tiekot galā ar esošajām problēmām."

L. Lasmane norāda, ka uzņēmumi, neskatoties uz aplikācijas tehniskajām ķibelēm, to jau šobrīd varot izmantot savā komunikācijā, piemēram "veidojot instruktīvus, informējošus un demo video par saviem pakalpojumiem un produktiem." Kā piemēru viņa min šo "Mobilly" mazvideo:

"Patiesībā, ja izdodas iekļauties sešās sekundēs, ar "Vine" video palīdzību var demonstrēt jebko - sākot no jaunākajiem telefonu modeļiem līdz pat "ekskursijai" cauri dzīvoklim, ko vēlies izīrēt vai pārdot," aplikācijas turpmāko izmantojumu prognozē eksperte.

Par līdz šim populārākā kustīgā attēla "Gif" iespējamo norietu L. Lasmane izsakās šaubīgi.  "GIF formāts, manuprāt, joprojām paliks stilīgs un jautrs veids, kā publicēt saturu internetā," teic L. Lasmane, piebilstot, ka dažādas GIF veidošanas aplikācijas joprojām ir aktuālas, "piemēram, latviešu veidotā GiveGif."

Nozog 250 000 tvitera paroļu

$
0
0

Mikroblogu platforma "Twitter" piektdien paziņoja, ka cietusi kiberuzbrukumā un nozagti aptuveni 250 000 lietotāju paroļu.

"Uzbrukums nebija amatieru darbs un mēs neticam, ka tas bija atsevišķs incidents," pavēstīja "Twitter" informācijas drošības direktors Bobs Lords.

Pēc viņa teiktā, "uzbrucēji bijuši ārkārtīgi zinoši un mēs uzskatām, ka nesen līdzīgi uzbrukts arī citām kompānijām un organizācijām".

"Twitter" slēdzis uzbrukuma līniju, taču uzbrucēji varētu būt ieguvuši lietotājvārdus, e-pasta adreses, paroles un citus datus. Piesardzības dēļ "Twitter" anulējis kontu paroles un nosūtījis cilvēkiem e-pastus ar lūgumu radīt jaunas paroles.

Kā ziņots, šonedēļ Ķīnas armijas hakeri spēja ielauzties ASV laikrakstu "The Wall Street Journal" (WSJ) un "The New York Times" datortīklos.

Reklāmās meklēs jaunus veidus, lai sasniegtu auditoriju

$
0
0

Tehnoloģiju attīstība ved uz to, ka skatītājam mēģinās iemānīt reklāmu dažādos veidos, uzskata "Lattelecom" Juridiskās daļas vadītājs Toms Meisītis.

"Ja skatītājam ir tehniska iespēja reklāmu neskatīties, tad viņš to darīs, bet reklāmdevēji meklēs veidus, kā reklāmu iemānīt. Tas ir pretēji tam, ka cilvēkus mēģina no šīm mokām atbrīvot," sacīja T. Meisītis.

Ziņu aģentūras LETA sadarbības partneriem rīkotajā diskusijā par televīzijas nākotni T. Meisītis norādīja, ka no patērētāju tiesību aizsardzības viedokļa cilvēkam ir jādod iespēja saprast, kurā brīdī reklāma sākas, kad beidzas, lai neļautu cilvēkam kādu preci vai pakalpojumu notirgot ar reklāmu. Bet realitātē tendence ir pretēja, jo reklāma mācas cilvēkam virsū visos veidos, teica "Lattelecom" Juridiskās daļas vadītājs.

"Piemēram, mazcenu aviokompānijas "Ryanair" īpašnieks Maikls O’Līrijs pirms dažiem gadiem teica, ka pienāks laiks, kad lidojumi būs bez maksas, jo to izmaksas nosegs reklāma. Pasažieriem būs reklāma visapkārt, un ja viņi tam piekritīs, tad varēs lidot bez maksas," sacīja T. Meisītis.

Bezmaksas webinārs: "Gamification" izmantošana mārketingā

$
0
0

6. februārī, plkst. 9:15 bezmaksas webinārs par "Gamification" izmantošanu mārketingā: 

Spēļošana (gamification) ir spēļu elementu pielietošana ārpus spēļu scenārijos. Spēļošanas pieeju var pielietot izglītībā, mārketingā, biznesa procesos un daudzās citās ikdienas jomās. Pielietojot spēļošanu var ikdienas nodarbi vai uzdevumu padarīt par aizraujošu piedzīvojumu, kurā cilvēki vēlēsies piedalīties.

Vai Jums ir vēlme uzrunāt savus klientus un darbiniekus interesantā un saistošā veidā? Vai Jums ir nepieciešams interesants un saistošs risinājums mārketingam?

Bezmaksas vebinārā stāstīs - spēļošanas pieejas lieliskās priekšrocības un pielietojumus mārketingā, apmācībās un biznesā.

Vebinārā Jūs uzzināsiet atbildes uz jautājumiem:

  • Kas ir spēļošana?
  • No kā sastāv spēļošanas pieeja?
  • Kādēļ tas ir izdevīgi?
  • Kā pielietot spēļošanas pieeju? 
  • Piemēri no Latvijas un pasaules

Norises laiks: trešdien, 6. Februārī, plkst. 9:15

Vebināra lektors: Vigants Lesausks, AmberPhone, Pārdošanas vadītājs

Reģistrējies webināram!

5 lietas, ko darba devējs grib dzirdēt intervijas laikā

$
0
0

Vai esat kādreiz aizdomājušies, ko potenciālais darba devējs vēlas dzirdēt no jums darba intervijas laikā? Vai arī, ko būtu jāsaka vai kādu iespaidu jārada, lai intervētājs izlemtu par labu jūsu kandidatūrai? Turpmāk piecas piezīmes, kuras izsakot intervijas laikā, jūs būtiski palielināt savas izredzes tikt pieņemtam darbā.

1. Jums nekad man nebūs jāsaka divreiz, kas jādara

Katrs darba devējs sapņo par to, lai viņu saprastu no pus vārda un lai gariem paskaidrojumiem nevajadzētu tērēt nozīmīgu daļu sava dārgā laika. Instrukcijas vai paraugi, kas iedoti jaunam darbiniekam, ir ņemami vērā, lai vadītājam otrreiz nav jāpārstāsta jau pirms tam uzrakstītais.

2. Uzticētos pienākumus es paveikšu pēc labākās sirdsapziņas

Svarīgi ir sarunas laikā apliecināt, ka esat noskaņots nopietni un gatavs ieguldīt darbā visas savas prasmes, iemaņas un talantus. Vienmēr lielāka uzticēšanās ir darbiniekiem, kuri ieinteresēti rezultāta sasniegšanā.

3. Esmu atvērts komunikācijai un nosvērts savā rīcībā

Lai arī kas notiktu vai kāds konflikta vai problēmsituācija būtu jārisina darba gaitā, patīkamām strādāt kopā ar cilvēkiem, kuri neceļ paniku, ir atvērti problēmas apspriešanai, gatavi kooperēties un necenšas par katrām varītēm apstrīdēt vadītāja kompetenci vai graut viņa autoritāti kolektīva acīs.

4. Esmu fleksibls, spēju atzīt savas kļūdas un tās arī pats novērst

Kļūdīties ir cilvēcīgi, taču būtiska ir prasme pieņemt situāciju, kad esi kļūdījies, neslēpties aiz citu mugurām un uzņemties pilnu atbildu. Darbiniekam ir jābūt gatavam ieguldīt laiku un enerģiju šo savu kļūdu izlabošanai.

5. Esmu uzņēmumam lojāls cilvēks

Neviens nevar pieprasīt jums zvērēt mūža uzticību vienai kompānijai, taču lojalitāte tajā laikā, kamēr strādājat uzņēmumā, vienalga vai tas ir gads, vai desmit gadi, ir būtiska. Tā noteikti tiks novērtēta no darba devēja puses.

Apģērbu ražotājs zādzību pārvērš reklāmas hītā

$
0
0

Brazīļu vīriešu apģērbu tirgotājs Ronijs Meislers savas vasaras kolekcijas izpārdošanai radīja orģinālu reklāmas ideju – izmantojot patiesu drošības kameras ierakstu, kas nofilmējis nesenu zādzību vienā no viņa "Reserva" veikaliem Sanpaulu pilsētā, viņš atspoguļoja pircēju neprātu, kad tie steidz gūt izdevīgākos izpārdošanas piedāvājumus.  

Neskaidrajā melnbaltajā video redzams, kā bariņš zagļu ielaužas veikalā caur tā lielo skatlogu, apgāž manekenu un no plauktiem grābj drēbes, iztīrot veikalu teju minūtes laikā. 

R. Meislers, kurš savulaik ieguvis inženiera izglītību, vīriešu ikdienas apģērba veikalu "Reserva" ķēdi dibināja 2006. gadā, vienlaikus esot arī tās radošais direktors.

Haotiskajam zādzības video viņš piešķīra saukli "Nav nepieciešams izsist veikala skatlogu. Vienkārši dodies iekšā! "Reserva" izpārdošana: līdz 40%". 

Kamēr zagļi izlaupa veikalu, nozogot apģērbu aptuveni 20 000 dolāru vērtībā (aptuveni 10 000 latu), R. Meislers drošības kamerā fiksētajam video pievieno tekstu, raksturojot veikalā pieejamās preces "Džinsi. Šorti. Polo krekli" Nobeigumā, drošības kameras fiksētajam materiālam viņš pievieno saukli "Pasteidzies! Jo cilvēki dēļ "Reserva" dara trakas lietas!". 

Digitāli apķērīgi, "Reserva" publicējuši video sociālo mediju tīklos. "Reserva" apgalvo, ka ir pirmais Brazīlijas modes zīmols, kurš "Facebook" ir ieguvis miljonu fanu, šobrīd to skaitam sasniedzot 1,2 miljonus. 

Adaptējot sakāmvārdu – kad dzīve tev sniedz citronus, taisi limonādi, R. Meislers radīto video klipu nodēvējis par "Limonada". 


Māris Plūme: Gribu būt konsultants!

$
0
0

"Pieļauju, ka tas varētu būt kāds tauriņa efekts, tomēr savu un kolēģu aiziešanu no darba nevēlos tieši saistīt. Man tas bija pārsteigums," par kolēģu lēmumu aiziet no aģentūras "Hauska & Partner" teic Māris Plūme, kurš pērnā gada vasarā kļuva par "Swedbank" Korporatīvo attiecību pārvaldes vadītāju pēc aiziešanas no aģentūras vadītāja amata. Sarunā ar mārketinga un sabiedrisko attiecību vortālu "7guru.lv" viņš stāsta par izaicinājumiem un realitāti jaunajā amatā.

Ar ko ikdienā nodarbojas lielas komercbankas korporatīvo attiecību pārvaldes vadītājs?

"Swedbank" vēsturiski ir bijusi nopietna attieksme pret reputācijas vadību un komunikāciju. Kā korporatīvo attiecību vadītājam man ir iespēja un atbildība kopā ar pārējo "Swedbank" vadības komandu veidot ilgtspējīgu bankas stratēģiju.

Korporatīvo attiecību atbildību spektru kā no mācību grāmatas var sadalīt divās daļās. Pirmā ir tradicionālā korporatīvā komunikācija, kas sevī ietver bankas oficiālo iekšējo un ārējo saziņu, sākot ar tradicionālajiem masu medijiem, komunikāciju sociālajos medijos un dažādiem klientu izdevumiem līdz pat intranet uzturēšanai, darbinieku pasākumiem un vadības pozicionējumam. Otrā atbildības joma ir sociālpolitiskās attiecības (Public Affairs), kas aptver vēl precīzāku darbu ar dažādām ietekmes pusēm, gan koordinējot bankas lobēšanas iniciatīvas, gan veicot investīcijas sabiedrībā, lai sekmētu ilgtspējīgu Latvijas un mūsu biznesa izaugsmi. Šeit var minēt tādus projektus kā "Iespējamā misija", "Junior Achievement", "Ziedot.lv" un virkni citu iniciatīvu. Lielu mūsu departamenta laika daļu aizņem iekšējo klientu konsultēšana par komunikācijas jautājumiem. Prieks, ka pie mums vēršas ne tikai, lai novērstu kādu briestošu krīzes situāciju, bet daudz biežāk - plānojot jaunas aktivitātes , piemēram, jaunus produktus, izmaiņas cenrādī u.tml.

Kuri ir nozīmīgie projekti jūsu pašreizējā dienas kārtībā?

Šobrīd aktuālākais, protams, ir eiro komunikācijas projekts – tā vadību ir uzņēmusies ["Swedbank" preses sekretāre] Kristīne Jakubovska; palīdzu viņai strukturēt un uzsākt šo apjomīgo darbu. Tāpat vērienīgs ir projekts, kura ietvaros pārskatām bankas sociālo investīciju stratēģiju, proti, ar dažādu pētījumu un diskusiju palīdzību nosakām tos sabiedriskos problēmjautājumus, kuru risināšanā turpmāk iesaistīsimies. Protams, bankām vienmēr aktuāli būs veicināt cilvēku prasmes apieties ar savām finansēm, tomēr tik lielai organizācijai kā Swedbank ir iespēja un pienākums iesaistīties arī sistēmisku problēmu risināšanā, kā piemēram, izglītības kvalitāte, uzņēmēja gars, demogrāfija u.tml. 

Pēdējā laikā daudz runāts par eiro ieviešanas komunikāciju no valsts puses, bet kāpēc šis jautājums ir būtisks bankai?

No citu valstu pieredzes zināms, ka bankas iznes lielāko smagumu šādā valūtas nomaiņas procesā, turklāt tieši bankas un lielie tirgotāji būs tie, kas saņems vislielāko sitienu no iedzīvotāju neapmierinātības par neērtībām. Tāpēc savlaicīgi pildām savus mājas darbus un darām visu, lai savus klientus izglītotu un šo pāreju viņiem padarītu cik vien iespējams ērtu.

Protams, mazināt visas bažas nav mūsu spēkos, jo ir tādi makroekonomiski faktori, kurus nevar ietekmēt ne Latvijas un pat ne Eiropas Savienības (ES) valstsvīri. Skaidrs, ka iedzīvotāji visu gadu aktīvi interesēsies par to, kā viņus ietekmēs gaidāmās pārmaiņas. Mūsu uzdevums ir saviem klientiem šo pāreju padarīt iespējami mierīgu, lai, sagaidot nākamo gadu, cilvēki varētu bez rūpēm dzert šampanieti.

Atgriežoties pie jūsu darba "Swedbank" – cik ļoti tas atšķiras no tā, ko ilgstoši darījāt korporatīvo konsultāciju aģentūrā "Hauska & Partner"?

Ja runājam par vadītāja misiju, tad darbs nav īpaši atšķirīgs – mans darbs ir vadīt profesionāļu komandu, nodrošinot tiem iespējami labu vidi pašrealizācijai. Tomēr, protams, daudz kas ir savādāk. Tik lielā organizācijā kā šī daudz vairāk laika paiet iekšēju kontaktu veidošanai un attiecību uzturēšanai.

Strādājot aģentūrā, ievērojami vairāk laika veltīju cilvēkiem ārpusē. Darbā "Swedbank" esmu pavadījis nu jau pusgadu, taču joprojām iepazīstu jaunus cilvēkus un pamazām izprotu, kas ir tās funkcijas, kuras viņi veic. Pagāja laiks, lai saprastu, kā šī organizācija strādā.

Viens no galvenajiem iemesliem, kas man savulaik mudināja pieņemt lēmumu par darbavietas maiņu, bija vēlme izsekot līdzi savu ideju realizācijai. Konsultants bieži saprot, kas jādara, spēj pārliecināt lēmuma pieņēmēju, taču nevar ietekmēt idejas realizāciju. Tad ir grūti saprast, kāpēc lietas nenotiek kā plānots. Esot "iekšpusē", tu ātri saproti, kas ir un kas nav reālistiski, kas var vai nevar notikt dažādu iemeslu dēļ. Un pats galvenais – tu vari lietas virzīt, redzēt tās īstenojamies un sasniedzam mērķi. Darbs uzņēmuma iekšienē sniedz lielāku ietekmi pār procesiem, iespēju kontrolēt notiekošo. Ir vieglāk redzēt darba augļus un sasniegt profesionālu piepildījumu. Tu pastāvīgi atrodies pie viena galda ar tiem, kas pieņem lēmumus, pamato savu viedokli un vari lietas pozitīvi attīstīt.

Pēdējā laikā bieži izskan viedoklis, ka darbs uzņēmuma iekšienē jeb "in-house" ir stabilāks, bet profesionāli mazāk aizraujošs. Varat tam piekrist?

Pagaidām to apgalvot nevaru, jo vēl esmu pietiekami svaigs savās sajūtās. Tomēr, vērojot savus kolēģus, kuri bankā strādā ilgāku laiku, apšaubu šādu uzstādījumu. Taisnība ir par stabilitāti – tu skaidrāk redzi, ko vēlies sasniegt, un šo ceļu mērķtiecīgi ej. Taču es teiktu, ka arī darbā "in-house" ir daudz vietas radošumam. Ir jāspēj pienest jaunas idejas, jaunas vēsmas, pastāvīgi izaicināt komandu.

Cita lieta, ka, strādājot lielā uzņēmumā, šīs īpašības patiešām ir vieglāk pazaudēt. Tajā ļoti ātri var piezagties maldīgā sajūta, ka pasaule rotē ap tevi. Tu ik dienas pusdieno ar vieniem un tiem pašiem cilvēkiem, iegūsti kontaktus un vari tos ilgstoši izmantot, lietas biežāk notiek "copy-paste" režīmā. Aģentūrā dzinulis ir klienta vēlme allaž iegūt ko jaunu. Šai ziņā redzu, ka aģentūras un uzņēmuma mijiedarbība ir ļoti veselīga. Aģentūras uzdevums ir atgādināt – pasaule negriežas ap jums!

Pieņemu, ka darbā "in-house" ir vajadzīga lielāka piepūle no vadītāja puses, lai speciālistiem saglabātos vēlme profesionāli augt un attīstīties. Dažiem tas iekšā ir dabīgi, bet citiem ir jāpalīdz meklēt un uzstādīt jaunus mērķus. Šai ziņā man ļoti patīk "Swedbank" kultūra, jo arvien biežāk iepazīstu cilvēkus, kuri strādā šeit 10 un vairāk gadus, izaugot no kasiera līdz nodaļas vadītājam, turklāt karjeras gaitā virzoties ne tikai vertikāli, bet arī mainot nodaļas un iegūstot ļoti plašu redzesloku. To es augstu vērtēju un man šķiet, kas tas ir veids, kā "in-house" var attīstīties.

Daudz jautājumu nozares iekšienē atstāja situācija, kad pagājušā gada vasarā "Hauska & Partner" vienlaicīgi atstāja gandrīz visi darbinieki. Kāda bija jūsu un bijušo kolēģu motivācija šādam lēmumam un vai tā bija līdzīga?

Varu runāt tikai savā vārdā. Faktiski, tas, kas par šo situāciju ir publiski izskanējis un ko esmu lasījis arī jūsu vortālā, lielā mērā ataino patieso notikumu gaitu. Ir jānošķir mans lēmums atstāt uzņēmumu, kas tika pieņemts vēl agrā pavasarī, no tā, kas notika vasarā. Pieļauju, ka varēja būt kāds "tauriņa efekts", tomēr grūti saskatāma tieša saikne starp manu un vēlākiem kolēģu lēmumiem.

Mana izvēle bija komandā izrunāta un balstījās divos iemeslos – pirmkārt, tā bija vēlme profesionāli augt un iegūt pieredzi, kādu iespējams gūt vien esot organizācijas iekšpusē. Vēl būtiskāks iemesls bija tas, ka uzņēmums tobrīd bija ļoti stabils, komanda ar vadošajiem speciālistiem priekšgalā darbojās kā labs mehānisms un bija skaidri saskatāms redzējums par to, kā aģentūra darbosies turpmāk. Promejot biju pārliecināts, ka "Hauska & Partner" turpinās attīstību arī bez manis.

Pēc manas aiziešanas uzņēmuma īpašnieki un vadošie speciālisti acīmredzot nevienojās par būtiskiem uzņēmuma pārvaldīšanas jautājumiem. Man tas bija pavisam negaidīti. Arnis [Marcinkēvičs], kurš bija faktiskais uzņēmuma administratīvais vadītājs jau pēdējos 2 gadus, atstāja aģentūru un virkne kolēģu viņam sekoja. Nav nozīmes minēt, kā būtu, ja es būtu bijis organizācijā, tomēr secinu, ka ne visus kolēģus biju iepazinis gana labi. Apbrīnoju manu bijušo partneri Leo Hauska un viņa jauno komandu par mērķtiecību un spēju īsā laikā atjaunot aģentūras kapacitāti. Ticu, ka tik radikālas pārmaiņas ir vienreizēja iespēja ātrāk īstenot Leo vīziju par ideālu komunikācijas konsultāciju uzņēmumu. Vēlu sekmes gan "Hauska & Partner", kurai ir stabili pamati un augstākie kvalitātes un ētikas uzstādījumi, gan mani bijušie kolēģi aģentūrā "McCann Consulting" sniegtu savu pienesumu nozarei un turpinātu būt par tās dzinuļiem.

Marcinkēviča kungs jūs neaicināja pievienoties "McCann Consulting"?

Tieši tā - jau biju uzsācis darbu bankā.

Aģentūru starpā valda visai spraiga konkurence cīņā par klientiem. Vai aktīvu konkurentu līdzdarbošanos jūtat, strādājot bankā?

Veselīga konkurence pastāv, taču cīņa starp bankām pamatā notiek "priekšējā frontē", sacenšoties par konkrētiem darījumiem un klientiem. Tai pašā laikā bankas sekmīgi sadarbojas tajās jomās, kurās ir vērts sadarboties – Latvijas Komercbanku asociācijā vien ir 20 komitejas, t.sk., komunikācijas komiteja. Kopīgās sēdēs satiekas teju visu Latvijā pārstāvēto banku komunikācijas cilvēki –sēž pie viena galda, risina kopīgas problēmas, protams, ne vienmēr vienojas, tomēr vairumā gadījumu tas notiek. Minētā kampaņa par eiro ieviešanu tiek gatavota kopīgiem spēkiem, tāpat jau vairākus gadus notiek sadarbības sabiedrībai izglītošanai par finanšu jautājumiem un drošību.

Es domāju, ka tā ir laba sadarbība. Protams, ir jautājumi, kuros tu vēlies būt labāks par konkurentu. Taču mūs visus vieno salīdzinoši zemā sabiedrības finanšu pratība un tās izrietošais nepietiekamais uzticības līmenis – tur vēl daudz vietas kopīgam darbam. Šeit es redzu vairāk kopīgas, ne konkurējošas intereses.

Darbu uzsākusi LTV un LR kopīgā ziņu platforma

$
0
0

Darbu testa režīmā ir uzsākusi Latvijas Televīzijas (LTV) un Latvijas Radio (LR) kopīgā ziņu platforma, kas piedāvā aktuālas ziņas un viedokļus par notikumiem Latvijā un pasaulē, kā arī plašu sadarbību ar sociālajiem tīkliem. Portāla vadītāja Marta Cerava teic, ka ziņu satura veidošanā vēlas aktīvi izmantot sociālo tīklu saturu un cer uz to lietotāju atsaucību.

Jaunā platforma pieejama adresēs zinas.ltv.lv un zinas.latvijasradio.lv. Turpmākos trīs mēnešus portāls darboties testa režīmā, tādēļ platformas veidotāji aicina sniegt atsauksmes un priekšlikumus tā darbības uzlabošanai.

"Ja iepriekš cilvēkam bija jāklausās radio un jāskatās televīzijas ziņas, lai no sabiedriskajiem medijiem uzzinātu jaunāko par notikumiem Latvijā, tad apvienotajā platformā abu mediju veidotās ziņas būs pieejamas vienkopus. Tomēr jaunā platforma ne tikai apvieno televīzijas un radio ziņas - tas ir iecerēts kā pilnvērtīgs interneta medijs, kas plaši izmanto sociālo tīklu saturu un lietotāju līdzdalību tā radīšanā, tādā veidā sasniedzot jaunu un ekonomiski aktīvu cilvēku auditoriju," norāda LTV un LR apvienotā portāla vadītāja Marta Cerava.

Viņa arī stāsta, ka abu organizāciju darbinieki būs aicināti rakstīt emuārus jeb blogot vai radīt citu saturu ārpus ētera, tādējādi veicinot šo personību atpazīstamību arī citās auditorijās un veidot ar tām atgriezenisko saiti.

"Līdz ar jauno ziņu portālu, LTV un LR piedāvā multimediju platformu, kur satiekas gan televīzija, radio un internets, gan skatītājs, klausītājs un lasītājs. Sabiedrisko mediju radītās video, audio un tekstuālās informācijas pieejamība vienuviet ir sadarbības piemērs, kas var kļūt par pozitīvu pirmo soli ceļā uz vienotu sabiedrisko mediju Latvijā," norāda LTV pagaidu administrators Gints Miķelsons.

"Jaunā ziņu platforma ir apliecinājums tam, kā divi sabiedriskie mediji var sadarboties un īsā laika periodā radīt sabiedrībai nozīmīgu un daudzpusīgu informācijas avotu, ja vien tam tiek piešķirti nepieciešamie resursi," uzskata LR valdes loceklis Jānis Siksnis.

Jaunās platformas satura veidošanā ir aktīvi iesaistīti LTV un LR ziņu dienesti, kā arī citu informatīvi analītisko programmu veidotāji, kuriem jaunā platforma dod iespēju aktīvāk uzrunāt interneta lietotājus, pasniedzot informāciju modernā veidā un izmantojot sociālo tīklu saturu. Plānots, ka jaunā platforma attīstīs iespējas jauna satura radīšanai un izplatīšanai, ko dod televīzijas, radio un interneta platformu sinerģija. Pirmais no šādiem projektiem ir "SMS SOS" projekts, kā veidošanā iesaistīti gan televīzijas, radio un interneta platformas žurnālisti, gan arī Baltijas Pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica".

Nākamais ziņu platformas attīstības posms būs piedāvāt abu sabiedrisko mediju ziņas krievu valodā.

Stratēģisku un tehnoloģisku pārmaiņu procesā atrodas arī pārējās LTV un LR interneta lapas. To pārveide ievērojami uzlabos abu mediju satura lietojamību internetā. Tāpat to pārveide būtiski nepieciešama jaunās ziņu lapas pilnvērtīga darba nodrošināšanai.

Par mānīšanos ar eiro cenām sola lielu kaunināšanu

$
0
0

Atbildīgās iestādes sola, ka komersantus, ja tie eiro ieviešanas laikā maldinās iedzīvotājus par cenām, kā arī slēgs neatļautas vienošanās savā starpā, gaida bargi sodi un liela kaunināšana.

Ekonomikas ministrs Daniels Pavļutsšodien pēc Eiropas Savienības vienotās valūtas ieviešanas koordinācijas padomes sēdes žurnālistiem sacīja, ka laikā, kamēr būs dubultā cenu atspoguļošana gan latos, gan eiro, būs vairāki mehānismi, kā nodrošināt to, lai komersanti nemaldinātu pircējus un cenas tiktu atspoguļotas korekti.

Tiklīdz sāks darboties cenu monitorings, visiem iedzīvotājiem, kuriem būs bažas, ka komersants ir rīkojies negodprātīgi saistībā ar cenu atspoguļošanu, varēs vērsties Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, kas arī attiecīgi reaģēs. "Mēs varēsim pārliecināties, kādas ir cenu izmaiņas, lai redzētu, ja kādos gadījumos cenas lec laukā, mēs šīs izmaiņas varēsim redzēt un reaģēt," par cenu monitoringu stāstīja D.Pavļuts. Viņš arī uzsvēra, ka nedrīkstēs būt tāda situācija, ka kādā konkrētā nozarē cenas pēkšņi pieaug vairāk nekā līdz šim tikai tāpēc, ka ir ieviests eiro.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa uzsvēra, ka reakcija negodīgas prakses gadījumā būšot ātra, jo tam ir nepieciešamie resursi. "Ja redzēsim nopietnas zīmes, mēs varēsim reaģēt pietiekami ātri," solīja Vītoliņa. Ir iespējamas kontrolējošas pārbaudes, rīkojums mainīt praksi, kā arī naudas sodi. Piemēram, ja tiks konstatēts, ka cenas nav norādītas pareizi un ir maznozīmīgs pārkāpums, par to draudēs līdz 500 latu naudas sods. Bet ja konstatēs, ka ir notikusi negodīga komercprakse un iedzīvotāji ir maldināti, sods juridiskai personai var būt līdz pat 10 000 latu.

Bet, ja komersants izmantos eiro ieviešanu, lai paaugstinātu pakalpojumu cenas, un viss būs norādīts korekti, par to sodu nebūs. Proti, ja konvertācija būs pareiza, bet cenas būs celtas latos un eiro cena būs norādīta pareizi, seku nebūs. "Ja kāds paceļ cenu, to aizliegt nevar, bet patērētājs ir tas, kurš izvēlēsies - maksāt augstāku cenu vai nē," skaidroja Pavļuts.

Savukārt Konkurences padomes uzdevums būs šajā periodā raudzīties, lai nenotiek kādas aizliegtas vienošanās starp komersantiem saistībā ar cenu atspoguļošanu, jo starp konkurentiem šādas saskaņotas darbības nedrīkst notikt. Sods par šādu rīcību var būt līdz 10% no tirgus dalībnieka iepriekšējā gada apgrozījuma, informēja Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama. Tomēr priekšrocība būs tiem komersantiem, kuri paši pirmie pieteiksies un ziņos par šādām aizliegtām saskaņotām darbībām - tos no soda atbrīvošot.

D. Pavļuts arī uzsvēra, ka šajā periodā, kamēr notiks pilnīga pāreja uz eiro, tieši patērētāji būs galvenie soģi, kuri izvēlēsies - vai izmantot godīgu komersantu pakalpojumus, vai nē. Savukārt, ja atklāsies, ka notiek negodīga rīcība ar cenu atspoguļošanu, īpaši, ja pieķers tos komersantus, kas būs pievienojušies kampaņai "Godīgs eiro ieviesējs", tos sagaida ne tikai naudas sodi, bet arī liela publiska kaunināšana. "Būs ļoti liels kauns, būs lieli sodi un būs ļoti liela kaunināšana," solīja ministrs.

Tikmēr premjerministrs Valdis Dombrovskis (V) ir pārliecināts, ka cenu monitoringa mehānismi darbosies. "Skaidrs, ka gan cenu monitorings, gan cenu kontrole tiks nodrošināti," pauda premjers.

Jau ziņots, ka janvārī sācies cenu monitoringa pilotprojekts un ar pirmajiem rezultātiem plānots iepazīstināt jau februāra vidū.

Pārbaudot definēto preču un pakalpojumu pieejamību, nepieciešamības gadījumā tiks precizētas populārākās tirdzniecības vietas un meklētas alternatīvas, ja kāda no precēm vai pakalpojumiem nebūs pieejami konkrētajās tirdzniecības vai pakalpojumu sniegšanas vietās, kā arī tiks veiktas izmaiņas sagatavotajos preču un pakalpojumu sarakstos, skaidroja ministrijas pārstāve.

Monitoringa veicēja SIA "Aptauju centrs" vadītājs Andris Avotiņš iepriekš informēja, ka patēriņa cenu monitoringa laikā cenu pierakstu veiks 93 precēm un 32 pakalpojumiem tirdzniecības vietās Rīgā, Daugavpilī, Rēzeknē, Jelgavā, Valmierā, Liepājā un Ventspilī.

Cenu monitoringa laikā reizi mēnesī plānots novērot un fiksēt cenas maizes un labības izstrādājumiem, gaļai, zivīm un to izstrādājumiem, augļiem, dārzeņiem, tējai, kafijai, atspirdzinošajiem un alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, mājokļa komunālajiem pakalpojumiem un remontam, medicīniskajiem produktiem, transporta pakalpojumiem, sakariem, presei, atsevišķiem izklaides pasākumu izdevumiem un citām precēm, tostarp ēdināšanas, finanšu, tūrisma, personīgās aprūpes un citiem pakalpojumiem.

Šodien Latvijā notiek Drošāka interneta diena

$
0
0

Šodien ar jauniešu forumu "Cieni sevi un citus internetā!", kā arī ar uzticības tālruņa akciju un citiem pasākumiem Latvijā tiks aizvadīta Vispasaules drošāka interneta diena.

Kā aģentūru LETA informēja Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas ("Cert.lv") pārstāve Līga Besere, centrālais Drošāka interneta dienas pasākums būs "Net-Safe Latvia" organizētais jauniešu forums ar devīzi "Cieni sevi un citus internetā!".

Izglītojoši pasākumi bērniem un jauniešiem tiks organizēti arī virknē skolu un bibliotēku. Dalībai dažādos pasākumos ir pieteikušās 90 skolas un bibliotēkas visā Latvijā.

"Cert.lv" plāno ar lekcijām doties uz Baložu pilsētas bibliotēku un Rīgas centrālās bibliotēkas Torņakalna filiāli, lai stāstītu skolēniem par uzvedības normām, pienākumiem un atbildību internetā.

Šodien notiks arī īpaša Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) bērnu un pusaudžu uzticības tālruņa 116 111 akcija "Drošāka interneta diena", kuras laikā ikvienam būs iespēja ziņot par pārkāpumiem internetā, saņemt psiholoģisku atbalstu, kā arī uzdot jautājumus par interneta drošību, tostarp arī par emocionālu pazemošanu internetā, seksuāla rakstura ziņu vai video saņemšanu, vardarbību vai saskarsmi ar ekstrēma satura materiāliem, pedofilu aktivitātēm un atkarību no interneta.

Uzticības tālruni 116 111 šodien varēs sazvanīt, kā ierasts darba dienās, - no plkst.8 līdz 23, savukārt sestdienās tas pieejams no plkst.8 līdz 22, bet svētdienās - no plkst.10 līdz 22. Zvans uz to ir bez maksas.

Šogad Drošāka interneta diena notiks jau desmito reizi. Tās pasākumi plānoti vairāk nekā 100 pasaules valstīs, ieskaitot visas 27 Eiropas Savienības dalībvalstis, tai skaitā Latvijā. Šī gada aktivitāšu vienojošā tēma ir "Tiesības un atbildība internetā", savukārt informatīvās kampaņas sauklis - "Cieni sevi un citus internetā!".

Infografika: Cik drošas ir mobilās aplikācijas?

$
0
0

Lai arī gandrīz 60% bērnu aktīvi lieto mobilās viedtālruņu aplikācijas, joprojām liela daļa vecāku neapzinās iespējamos drošības riskus un nepārzina aizsardzības risinājumus, secināts Zelta Zivtiņas veiktajā vecāku aptaujā. Vairāk nekā ceturtā daļa jeb 27% bērnu mobilās aplikācijas izmanto izklaidei, savukārt katrs piektais jeb 19% bērnu tās lieto izglītojošiem mērķiem.

Visbiežāk bērni mobilās aplikācijas izmanto savos (44%) vai vecāku viedtālruņos (36%), kā arī ģimenes planšetdatorā (20%). Pozitīvi vērtējams fakts, ka aptuveni puse jeb 46% aptaujāto vecāku regulāri seko līdzi tam, kādas aplikācijas bērni lieto, un divas trešdaļas atzīst, ka ir interesējušies par mobilo ierīču drošību. Taču tajā pašā laikā 55% vecāku norāda, ka nezina, kā parūpēties par drošu tiešsaistes aplikāciju lietošanu mobilajās ierīcēs. Turklāt 16% aptaujāto vecāku nepārbauda bērnu izmantotās aplikācijas un to drošību, jo pilnībā uzticas savām atvasēm.

"Bērni ir vieni no aktīvākajiem mobilo ierīču un aplikāciju lietotājiem, kuri tādā veidā aizstāj arī datora izmantošanu. Lai arī ir pieejamas daudzas noderīgas aplikācijas, kas var palīdzēt noteikt tālruņa atrašanās vietu, attālināti bloķēt tālruni un dzēst tā saturu un veikt citas funkcijas, vienlaikus svarīgi apzināties, ka, neuzmanīgi lietojot dažādas tiešsaistes aplikācijas, tās var sniegt trešajām personām pieeju gan vecāku, gan bērnu personas datiem," skaidro Laura Ozoliņa, Zelta Zivtiņas zīmola vadītāja. Bernu_aplikacijas_drosiba_zz

Policija fiksē aģitācijas pārkāpumus Ušakova kabineta priekštelpā

$
0
0

Priekšvēlēšanu aģitācijas perioda sākšanos 2.februārī nav piefiksējis Rīgas domes priekšsēdētājs un apvienības "Saskaņas centrs" vadītājs Nils Ušakovs, ziņo portāls zinas.ltv.lv. Par to šodien pārliecinājās Latvijas Radio. Mēra kabineta priekštelpā joprojām atradās „Saskaņas centra" informatīvie bukleti „Tava Rīga," lai gan likums aizliedz izvietot un izplatīt priekšvēlēšanu aģitācijas materiālus valsts un pašvaldību iestādēs.

Pārkāpumu, par ko likumā juridiskajām personām paredzēts sods līdz pat 800 latiem, fiksējusi arī Valsts policija. Pats N.Ušakovs šo gadījumu sauc par kļūdu: "Es domāju, ka es kā apvienības vadītājs šo sodu samaksāšu, un tas būs vispareizākais variants. Tā ir acīmredzama kļūda, ka nepaspēja novākt tos bukletus. Paldies acīgajiem kolēģiem no Latvijas Radio, ka jūs nepieļāvāt likuma pārkāpumu, un to soda naudu godīgi samaksāšu. (..) Es vienkārši domāju, ka pirmdienā neviens nepiefiksēja, ka palika vecie bukleti - tā arī palika, kamēr kāds nepamanīja. (..) Sāksim likt atpakaļ pēc 2.jūnija, nākamos četrus gadus."

MTG: Nav šķēršļu prasīt samaksu par LNT un TV3 retranslāciju

$
0
0

Starptautiskajam mediju koncernam "Modern Times Group" (MTG) ir tiesības prasīt atlīdzību par tam piederošo kanālu "TV3" un LNT retranslēšanu maksas televīzijās, biznesa portālu "Nozare.lv" informēja MTG sabiedrisko attiecību koordinatore Marta Zandersone.

Konkurences padome (KP) vēstulē norādījusi, ka MTG nav šķēršļu prasīt atlīdzību pēc obligātās retranslācijas (must carry) principa atcelšanas.

MTG vadītājs Baltijas valstīs Kaspars Ozoliņš paskaidroja: "Piektdien saņēmām atbildi no KP, ka pušu saistības ("TV3"/LNT un operatori) nosaka šo pušu noslēgtie darījumi, savstarpējās attiecības un arī normatīvais regulējums. MTG jāievēro KP noteiktie ierobežojumi, nodrošinot vienlīdzīgus nosacījumus visiem maksas televīzijas operatoriem Latvijā, nediskriminējot tos salīdzinot ar AS "Viasat", un tas nav saistāms ar bezmaksas apraidi Latvijā. Tas nozīmē, ka MTG nav šķēršļu prasīt atlīdzību maksas televīzijas operatoriem par kanālu "TV3" un LNT retranslēšanu.''

Kā ziņots, Saeimā 4.oktobrī trešajā, galīgajā, lasījumā pieņēma grozījumus Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumā (EPLL), kuri atcels obligātas retranslācijas principu un ļaus MTG kanāliem "TV3" un LNT no 2013.gada 31.marta prasīt samaksu par sava satura retranslāciju kabeļtelevīzijas tīklos.

Grozījumi paredz, ka obligāta retranslācija kabeļtelevīzijas tīklos, neprasot maksu no skatītāja, attiecināma tikai uz sabiedrisko televīziju jeb Latvijas Televīzijas (LTV) abām programmām - LTV1 un LTV7. Patlaban EPLL paredz, ka arī nacionālie komerckanāli kabeļtelevīzijas tīklos un virszemes apraidē galalietotājiem ir bez maksas. Likums pašlaik nosaka, ka sabiedriskā televīzija un nacionālās komerctelevīzijas par satura izplatīšanu nemaksā, kā arī nesaņem maksu no kabeļtelevīzijas operatoriem par televīziju saturu.

Obligātās retranslācijas pienākums attiecībā uz kabeļtelevīzijām tiek atcelts līdz 2014.gada sākumam. Plānots, ka 2014.gada sākumā spēkā stātos regulējums, kas noteiktu, kādam jābūt televīzijas programmu pamatpiedāvājumam atbilstoši valsts nacionālajām interesēm jeb kāda veida televīzijas kanālus jāiekļauj televīzijas programmu pamatpakā. Pie šā regulējuma izstrādes šobrīd strādā Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome.

Iepriekš K. Ozoliņš norādījis, ka TV3" gadījumā maksa par satura retranslāciju kabeļtelevīzijas tīklos būs no 11 santīmiem mēnesī par abonentu, bet LNT gadījumā - maksimālā summa būs deviņi santīmi mēnesī par abonentu.


Futbola klubs "Barcelona" izveido savu sociālo tīklu

$
0
0

Viens no pasaulē pazīstamākajiem futbola klubiem FC "Barcelona" izveidojis sociālo tīklu, kas domāts tikai komandas faniem. Latvijas lielāko sporta klubu Rīgas "Dinamo" un "VEF Rīga" pārstāvji teic, ka līdzīga rīcība no to puses esot iespējama vien tālā nākotnē. Tomēr tas nenozīmē, ka Latvijas klubi sociālo mediju sniegtās iespējas atstāj novārtā.

Miljoni vienuviet

Futbola klubs FC "Barcelona" radījis īpaši komandas atbalstītājiem domātu sociālo tīklu "FCBFeel.com". Tajā komandas faniem būs iespēja apspriest ar mīļoto klubu saistītus jaunumus, iepazīties ar jaunākajiem video un fotoattēliem, kā arī sekot atsevišķu futbolistu aktivitātēm.

Savu atzinību atsevišķiem ierakstiem sociālā tīkla lietotāji varēs izteikt, lietojot pogu "Wow", kas ir analoga "Facebook" lietotajam "Like".

Sociālais tīkls šobrīd pieejams katalāņu, spāņu un angļu valodās. Sociālā tīkla veidotāji plāno tā saturu ar laiku piedāvāt arī arābu, franču, ķīniešu un japāņu valodās, kurās jau pieejama komandas oficiālā mājas lapa.

"Sociālais tīkls sniegs iespēju dalīties savā kaislībā pret pasaules lielāko klubu. Tas veidots harmonijā ar visā pasaulē pieaugošo "FC Barcelona" popularitāti," norādījuši komandas pārstāvji.

"FC Barcelona" ir viena no aktīvākajām sociālo tīklu izmantotājām profesionālā sporta pasaulē. Komandas "Facebook" lappusei ir 39 miljoni fanu, padarot to par vienu no populārākajām lapām visā sociālajā tīklā, bet vēl 8 miljoni lietotāju seko komandas tvitera kontam.

Lielu popularitāti virtuālajā pasaulē bauda arī atsevišķi komandas spēlētāji. Kad savu "Facebook" lapu izveidoja komandas uzbrucējs, par labāko pasaules futbolistu vairākkārt atzītais argentīnietis Lionels Mesi, tai dažu stundu laikā sāka sekot vairāk kā 6 miljoni lietotāju. Nu tai ir 42 miljoni fanu. Aktīvākie „Barcelona” tvītotāji ir pussargi Andress Injesta un Fransesks Fabregass, kā arī aizsargs Žerārs Pikē, kuru kontiem katram ir ap 5 miljoniem sekotāju.

Mārketinga un sabiedrisko attiecību vortāls "7guru.lv" jau vairākkārt rakstījis par to, ka aizvien lielāku popularitāti gūst nišas un atsevišķu uzņēmumu veidoti sociālie tīkli.

Noķert Barselonu

"Šobrīd tā ir kļuvusi par neatņemamu ikdienas darba sastāvdaļu, bez kuras nevaram iztikt," par sociālo tīklu nozīmi teic hokeja kluba Rīgas „Dinamo” preses sekretārs Jānis Stepītis. Viņš norāda, ka klubs aktīvi izmanto sociālo mediju sniegtās iespējas, ar dažādu aktivitāšu palīdzību mēģinot piesaistīt papildu auditoriju.

"Sociālie tīkli mums ir kā vēl viens informatīvs kanāls, ar kura palīdzību stāstam par saviem pasākumiem un aktualitātēm, kā arī ar dažādu konkursu palīdzību piesaistām "Dinamo" jaunus interesentus," stāsta J. Stepītis. "Tomēr cenšamies savos sociālo tīklu kontos neveidot kā forumus. Ja faniem ir jautājumi, mēs uz tiem atbildam, bet principā nevēlamies, lai mūsu sociālo tīklu konti kļūtu par jautājumi un atbilžu vakaru."

Citu pieeju darbā ar sociālajiem tīkliem iezīmē Latvijas vadošā basketbola kluba "VEF Rīga" direktore Laila Spaliņa. "Šāda veida aktivitātēm pievēršam lielu uzmanību un atzīstam tās par gana vērtīgām. Esam izveidojuši kontus visos lielākajos sociālajos tīklos un mēģinām tos uzturēt – gan sniedzot informāciju, gan mēģinot atbildēt uz jautājumiem, kas līdzjutējiem rodas. Visoperatīvākā komunikācija, protams, ir iespējama tviterī, bet mēģinām pielāgoties arī visu pārējo sociālo tīklu iespējām un tās aktīvi izmantot."

Tomēr "VEF Rīga" direktore uzsver, ka galvenais ieguvums no sociālo tīklu lietošanas esot iespēja tieši komunicēt ar komandas atbalstītājiem. Viņa norāda, ka klubs sociālos tīklus izmanto arī dažādu radošu aktivitāšu veikšanai, tomēr vienlaikus cenšas ar tām nepārspīlēt. "Nevēlamies radīt sekotājus, kas vēlas dabūt kādas komandas zvaigznes kreklu, bet ar to viņu interese par mūsu komandu arī beidzas. Mūsu mērķis ir iegūt lojālu auditoriju, kas arī nāk uz spēlēm."

"Mūsdienās fani ir pieraduši saņemt atbildes uz saviem jautājumiem tieši, neiesaistot presi," turpina L. Spaliņa. "Tas ir būtiskākais. Negribu teikt, ka komunikācijai sociālajos tīklos ir izšķiroša nozīme. Drīzāk ir tā, ka tie, kas nāk uz mūsu spēlēm, sāk mums sekot tviterī."

Tomēr abu komandu pārstāvji vienojas, norādot - atsevišķa sociālā tīkla izveidošana savu fanu vajadzībām Latvijas profesionālā sporta klubiem vēl ir tāla nākotne

"Mūs tomēr ir grūti salīdzināt ar pasaules lielākajām komandām," teic L. Spaliņa. " "VEF Rīga" ir atjaunots vien 2007. gadā. Sociālie mediji šobrīd mums ir labs palīgs fanu bāzes palielināšanā."

"Lai izšķirtos par šādu soli, komandas līdzjutēju bāzei ir jābūt milzīgai," piekrīt J. Stepītis. "Labi redzam, cik daudz fanu sociālajos tīklos ir tādām futbola komandām kā „Barcelona” un „Manchester United”. Ja tev ir 30 miljoni sekotāju, droši vien ir vērts piestrādāt pie tā, lai atvērtu pašiem savu sociālo tīklu."

Rīgas "Dinamo" preses sekretārs norāda, ka vispirms būtu iespējams runāt par sadarbību profesionālas līgas klubu starpā. "Skatoties šādā kontekstā, drīzāk varētu runāt par Kontinentālās hokeja līgas (KHL) sociālo tīklu, kura tapšanā varētu piedalīties arī mēs. Tomēr Latvija ir pārāk maza valsts, lai pašiem sava sociālā tīkla veidošana mums būtu izdevīga. "Barcelona" ir cits stāsts."

 

Introduction to Event Managment Workshop

$
0
0

Organizer: CIPR

This workshop will offer you practical guidance through the stages of event planning, from research and planning to execution and evaluation. It will also offer tips and practical advice on how to manage and communicate with clients and stakeholders in preparation for an event.

Address:
52-53 Russell Square, London WC1B 4HP

Uzzini vairāk

Social Brands

$
0
0

Organizer: Brand Republic

What now? What next? Bringing together those from across marketing, comms, PR, customer services & beyond

Social Brands is a unique event, bringing together those across marketing, communications, PR, brand, customer service and beyond. Join 150+ of your peers and hear from brands who are leading in the social space, driving long-term engagement and tying buzz to business results. Promising insight, inspiration and new ideas, this year's agenda is packed with thought provoking speakers, invigorating debate and invaluable networking opportunities. 

Location: London

Uzzini vairāk

Best of LADC 2012: Un nevajag te izlikties, ka jūs ziniet

$
0
0

Turpinot iepriekšējā bloga ierakstā aizsāktos LADC lekciju aprakstus, vēl viens ieraksts, noslēdzot iepriekšējo gadu - par lekciju, ko daudzi atzīst, kā labāko iepriekšējā sezonā. 25.novembrī pie mums viesojās Džefrijs Hantsons no beļģu "Duval Guillaume".

Pazīstamākā noteikti ir "Push the Button" kamapaņa. Bet paskatieties šo:

 

Patiesībā bija tā, ka no tās lekcijas realitātē es redzēju tikai pusi un no pēdējām rindām, bet pēc tam es tiku pie lekcijas ieraksta un netraucēti noskatījos to datorā veselas divas reizes. (Reklāmas pauze - kļūstiet par LACD biedriem un jums arī būs tāda iespēja.) Un, jau pirmo reizi skatoties cauri, man radās vēlme paturēt atmiņā piecas  konkrētas lietas no Džefrija teiktā:

1. Reklāma nav nekāda zinātne un nevajag izlikties, ka jūs ziniet, kas strādās un, kas nē

"I often have the impression when I talk to advertising people you have got a market research, strategy and planning and clients and they all talk about our business as if it is science. It's not science. We don't know how people are going to react. Let's be honest about it. We can try to avoid failure, kind of know how this is been done, but we don't know, if it is going to work. So stop doing it as if it's science. It's and educated guess. And that is nothing more than this. You have to make your own truth."

2. Aizmirstiet par lielo ideju. Šodien ir daudz svarīgāka ir adaptācija konkrētai situācijai, medijam, tirgum, izmaiņām...

"Forget about the big idea. I have the big idea!… The big idea today is the series of small ideas: you learn, you do, you adapt, you learn, you do, you adapt..."

"Everybody loves ideas as long as you adapt your ideas towards target audience.''

Man arī ir gadījies būt klāt situācijās, kad viens risinājums neder visiem kanāliem, bet klients uzstāj, ka darīsim visur vienādi, jo ir akmenī iecirstā lielā ideja no kuras nevar ne pa labi, ne pa kreisi, jo visiem ir jāsaprot, ka mums ir viena liela kampaņa! Muļķības - to komunikācijas kanālu ar ko sasniegt auditoriju ir kļuvis tik daudz, ka būtu aplami iedomāties, ka viena ideja ir sakopējama pa tiem visiem. Vienota stratēģija, koncepts un vērtības gan ir vajadzīgas.

3. Attiecībā uz klientu, laba sadarbība un savstarpējā uzticība ir vitāli svarīgas

Es arī vienmēr esmu domājusi, ka klients pēc iespējas ātrāk un vairāk ir jāiesaista idejas radīšanas procesā, jo viena lieta ir, ka tas dod labāku rezultātu, kā arī ir diezgan grūti noraidīt ko tādu pie kā tu pats esi strādājis jau no sākta gala. Nevis aģentūra iegulda baigo darbu, sataisa visu gatavu un beigās klientam nepatīk - nu nav, nu nepatīk un viss. Un tur nevar nevienu vainot, parasti pat nav nekas nepareizs, vienkārši mums taču visiem tīri cilvēcīgi atšķiras skatījums uz lietām, arī tā pati iztēle - citiem vairāk, citiem mazāk. Tādēļ nepieciešama sadarbība, lai to pieslīpētu konkrētai idejai, kampaņai, izpildījumam.

"The remark that comes from the client is not necessarily a bad remark. Change client's remarks in something that doesn't harm the idea."

"You have to trust me (Geoffrey) a little bit. I know a little bit more about the ideas than you do, because otherwise you would be me and I would be you. But you do know things that I don't and I do know things that you don't. That's why we need to work together and that's how we'll probably make each other richer in our minds and in our valets."

"And let's accept each other failures."

4. Parasti ir diezgan bezjēdzīgi prezentēt klientam vairākas idejas, jo visbiežāk sadalījums ir šāds:

  1. Something the agency wants and believes in.
  2. Something in between.
  3. Something that client will want.

Pēc pieredzes gan šķiet, ka ir kaut kā tā - ja tiešām ir viena laba ideja, to jūt un aģentūra mierīgi un pārliecinoši arī iet un to prezentē. Ja aģentūrai pašai gribas klientam rādīt vairākas idejas, tad visticamāk, nav īsti pārliecības par jebkuru no tām un tad visbiežāk vienkārši jāprecizē uzdevums. (Vai arī ir bijis par maz laika.)

5. Un visbeidzot, Duval Guillaume nepiedalās pičos ar idejām - stratēģija, komunikācijas virzieni jā, bet ne idejas

Jo radīt ideju ir, kā piedzemdēt bērnu. Un tad tu viņu aiznes uz to konkursu un tur pasaka - nē, mums tavs bērns nepatīk, viņš ir neglīts, tas cits bērns ir smukāks. Nu tas tāds tēlains papildinājums tam, ka viņi vienkārši izvēlas labākos radošos resursus veltīt esošajiem klientiem gan cieņpilnu, gan emocionālu iemeslu pēc.

Vairāk duvalguillaume.com

Vai prese Latvijā kļuvusi brīvāka?

$
0
0

Salīdzinot ar pērno gadu, Latvija starptautiskajā preses brīvības reitingā piedzīvojusi ievērojamu kāpumu. Vismaz tā liecina kāds pagājušajā nedēļā publicēts pētījums. Eksperts gan norāda, ka šis pētījums ir jāvērtē kritiski.

Uzlabošanos sekmē vairāki faktori

Mārketinga un sabiedrisko attiecību vortāls "7guru.lv" jau informēja, ka Latvija par 11 vietām pakāpusies jaunākajā starptautiskās preses un vārda brīvības organizācijas "Reportieri bez robežām" ("Reporters sans frontieres") izveidotajā ikgadējā preses brīvības reitingā. Šāda izaugsme bijusi viena no straujākajām Eiropas valstu starpā.

Vaicāts, ar ko skaidrojama krasā izaugsme, žurnālists un vortāla "Publikai" redaktors Didzis Melbiksis vispirms norāda – Latvijas gadījumā esot pamats uz šo pētījumu raudzīties kritiski. "Protams, "Reportieri bez robežām" ir respektabla institūcija. Taču tās pārstāvji Latvijā ir visnotaļ pretrunīgi vērtētas personības," teic D. Melbiksis, norādot, ka starptautiskais preses brīvības reitings tiekot veidots, balstoties uz lokālo pārstāvniecību sniegtajiem datiem. "Latvijas gadījumā tos "iekrāso" autoru viedoklis un skatījums."

Tomēr D. Melbiksis norāda, ka iespējams runāt par vairākiem faktoriem, kas patiešām ietekmējuši preses brīvības uzlabošanos Latvijā. "Kāpumu es daļēji skaidrotu ar akūtās ekonomiskās krīzes perioda beigšanos. Līdz ar to uzlabojās arī mediju finansiālais stāvoklis, kas nevar neietekmēt preses brīvību."

Tāpat esot uzlabojusies arī varas pārstāvju attieksme pret preses brīvības jautājumiem. "Jāpiemin varas elites ideoloģijas pārmaiņas virzienā uz liberālāku skatījumu, cita starpā arī attieksmē pret medijiem," skaidro D. Melbiksis. "Ja krīzes laikā, piemēram, bija tādi gadījumu kā ar [ekonomistu Dmitriju] Smirnovu, kurš būtībā tika represēts par varai netīkama viedokļa paušanu, tad tagad šādi incidenti nav manīti."

Kā trešo iemeslu tam, ka mediji Latvijā patiešām kļuvuši brīvāki, D. Melbiksis min Latvijas Žurnālistu asociācijas (LŽA) darbu. "Tā ir nostabilizējusies kā nu jau pietiekami spēcīgs spēlētājs mediju ētikas jautājumu sfērā, un tās viedokļi tiek cienīti," norāda "Publikai" redaktors.

Žurnālistus vairāk jāaizsargā

Tomēr, neskatoties uz iespaidīgo kāpumu, Latvija preses brīvības reitingā ieņem pieticīgo 39. vietu, apsteidzot vien 6 citas Eiropas Savienības valstis. Augstāk ir abas pārējās Baltijas valstis – Lietuva ieņem 33. vietu, kamēr Igaunija ierindojusies pat 11. pozīcijā.

D. Melbiksis, kurš savulaik guvis pieredzi darbā Zviedrijas medijos, atzīmē, ka Latvija attieksmē pret preses pārstāvjiem vēl daudz var mācīties no Skandināvijas pieredzes.

"Skandināvijas valstīs žurnālistiem ir daudz labāk nodrošināta iespēja sargāt savus avotus. Latvijā situācija šajā jomā joprojām nav pietiekami sakārtota, un tas traucē žurnālistiem pilnīgi īstenot savas profesijas misiju," skaidro žurnālists. Viņš norāda, ka viens no situācijas risinājumiem varētu būt likumiska regulējuma ieviešana. "Būtu nepieciešams likumdošanā nostiprināt iespēju neizpaust avota identitāti."

"Tāpat ir jānodrošina efektīva aizsardzība žurnālistiem, lai pret viņiem nevarētu vērsties tiesā individuāli – piemēram, gadījumos ar apsūdzībām neslavas celšanā. Pareizāk būtu, ja lielāku atbildību šādās situācijās uzņemtos žurnālista pārstāvētais medijs," norāda D. Melbiksis.

Žurnālists piebilst, ka Latvijā tāpat pastāv pārāk liela nepieejamība dažādiem valsts iestāžu dokumentiem, kamēr Skandināvijā šādās situācijās darbojoties publiskuma princips – dokuments pēc mediju pārstāvja pieprasījuma ir jāizsniedz, bet, ja tas netiek darīts, šāda rīcība esot jāpamato.

 

Viewing all 2570 articles
Browse latest View live